Кошик: 0

Форми азоту в сучасних добривах


Працюючи з ферамерствами, часто приходимо до висновку, що клієнти обирають азотні (і не тільки)  добрива спочатку за ціною, а вже потім за формулою .
Нижче маленька класифікація основних форм азоту, що містяться в сучасних добривах.
Варто зазначити, що якість та доречність застосування добрива, залежить в першу чергу від форми діючої речовини та її основних характеристик - розчинність, доступність рослині. 

Для ефективного застосування азотних добрив, слід обов’язково враховувати форму азоту , взаємодію добрива з грунтом, біологічні особливості культури.

Отже, форми азоту : нітратна, амонійна, амідна.

Тип № 1. Нітратна форма азоту:

З нітратних добрив найчастіше використовують нітрат натрію або кальцію.

* Нітратна група добрив добре розчиняється у воді і гігроскопічна (вбирає вологу з атмосфери), найшвидше засвоюється рослинами. Тому краще використовувати в активний період росту чи вегетації (як стартове добриво чи для підживлення в період росту)

* Вони лужні за своєю природою. Особливо постійне використання нітрату натрію, створює дефлокуляцію глинистих частинок і поганий дренаж.

* Містить менший відсоток азоту, ніж інші групи добрив, тому швидко вибирається з грунту рослинами.

 * Нітрат не затримується (адсорбується) ґрунтом і може швидко вимиватися з грунту (особливо з піщаною структурою), є дуже рухомою формою азоту.

* Їх вносять у малих дозах, з уразуванням швидкого засвоєння  і можуть повторювати внесення з інтервалами, урізних формах добрив та підживлень.

* Важливий елемент для всіх культур, окрім деяких винятків. Є культури, які не потребують нітратної форму азоту на ранніх стадіях росту (наприклад рис ). Оскільки рослини рису, на ранніх стадіях сприймають азот в амонійній формі.

* Коли ґрунти перезволожені, ґрунтові організми забирають потрібний їм кисень із нітратів, залишаючи азот у газоподібній формі, який переходить в повітря. Це називається денітрифікація і є поширеним джерелом втрати азоту в глинистих ґрунтах з тонкою текстурою і не тільки.

 

Тип № 2 . Амонійна форма азоту:

Ця форма азоту широко використовується, наприклад у вигляді сульфату амонію.

* Амонійні добрива розчинні у воді, але не гігроскопічні.

* вони кислі за своєю природою.

* Вищий рівень вмісту азоту, ніж у нітратних добрив.

* Вони повільніше доступні для рослин , ніж нітратні добрива (краще підходить для осіннього, та зимового внесення/підживлення). Амонійний азот повинен нітрифікувати ґрунт і перетворитися на нітрат, перш ніж його можна буде засвоїти рослинами.
Нітрифікація амонію проходить досить повільно, особливо в регіонах з недостатнім зволоженням. Але, якщо грунту pH нижче 5,5, процес нітрифікації зупиняється.

* Аміак у сульфаті амонію фіксується (адсорбується) ґрунтом одразу після внесення і не вимивається, як нітрати. Під час фіксації аміак виділяє(фіксує)  еквівалентну кількість кальцію з ґрунту, а застосування амонію (наприклад, сульфату амонію) зменшує кількість резервного кальцію в ґрунті. Повторні та великі дози сульфату амонію без належних запасів вапна в ґрунті призведуть до кислотності ґрунту. Найменший вплив на чорноземи.

 

 Тип № 3 . Амідна форма азоту:

* Амідні добрива розчинні у воді та гігроскопічні за своєю природою.

* Ці добрива під дією мікроорганізму перетворюються на карбонат амонію, а потім на нітрати. Перетворення амідів в аміачну та нітратну форму займає близько 6-7 днів.

* Засвоєння кількості (%) амідної форми менше в перерахунку на нітратну форму, ніж кількість внесення (%), оскільки після того, як амід перетворюється в амонійну форму, він адсорбується колоїдами ґрунту та повільно вивільнюється та нітрифікується до нітратів.

* Амідні добрива, тобто сечовина (карбамід) та цинамід кальцію, є синтетичними органічними добривами.

(i) Сечовина (карбамід) :

Має слабокислу природу. 
Внесення сечовини в ґрунт створює невелику втрату кальцію з ґрунту (зв’язує) . 
Сечовина – висококонцентроване азотне добриво, що містить 46% азоту. 

Є ризик пошкодження коріння рослин при проростанні. Тому при використанні в посів, слідкувати щоб внесення відбувалося не разом з насінням.
При внесенні в грунт (чи полистовому підживленні), під дією температури (+8+13) та атмосферного тиску, сечовина розкладається з виділеням аміаку й утворенням шкідливого для рослини біурету. 
У грунті сечовина під впливом бактерій протягом 2-3 діб амоніфікується, потім за участі нітрифікуючих бактерій, утворюється нітратна форма азоту.

Ми за раціональне використання добрив :) 

Далі буде .

Фото з просторів інтернету, рух азоту в природі  :) 

Коментарі (0)

Поки немає коментарів
Залиште Ваш відгук про статтю
Ваше Ім'я*
Ваш email
Ваш коментар...*

Пошук товарів