Працюючи з ферамерствами, часто приходимо до висновку, що клієнти обирають азотні (і не тільки) добрива спочатку за ціною, а вже потім за формулою .
Нижче маленька класифікація основних форм азоту, що містяться в сучасних добривах.
Варто зазначити, що якість та доречність застосування добрива, залежить в першу чергу від форми діючої речовини та її основних характеристик - розчинність, доступність рослині.
Для ефективного застосування азотних добрив, слід обов’язково враховувати форму азоту , взаємодію добрива з грунтом, біологічні особливості культури.
Отже, форми азоту : нітратна, амонійна, амідна.
Тип № 1. Нітратна форма азоту:
З нітратних добрив найчастіше використовують нітрат натрію або кальцію.
* Нітратна група добрив добре розчиняється у воді і гігроскопічна (вбирає вологу з атмосфери), найшвидше засвоюється рослинами. Тому краще використовувати в активний період росту чи вегетації (як стартове добриво чи для підживлення в період росту)
* Вони лужні за своєю природою. Особливо постійне використання нітрату натрію, створює дефлокуляцію глинистих частинок і поганий дренаж.
* Містить менший відсоток азоту, ніж інші групи добрив, тому швидко вибирається з грунту рослинами.
* Нітрат не затримується (адсорбується) ґрунтом і може швидко вимиватися з грунту (особливо з піщаною структурою), є дуже рухомою формою азоту.
* Їх вносять у малих дозах, з уразуванням швидкого засвоєння і можуть повторювати внесення з інтервалами, урізних формах добрив та підживлень.
* Важливий елемент для всіх культур, окрім деяких винятків. Є культури, які не потребують нітратної форму азоту на ранніх стадіях росту (наприклад рис ). Оскільки рослини рису, на ранніх стадіях сприймають азот в амонійній формі.
* Коли ґрунти перезволожені, ґрунтові організми забирають потрібний їм кисень із нітратів, залишаючи азот у газоподібній формі, який переходить в повітря. Це називається денітрифікація і є поширеним джерелом втрати азоту в глинистих ґрунтах з тонкою текстурою і не тільки.
Тип № 2 . Амонійна форма азоту:
Ця форма азоту широко використовується, наприклад у вигляді сульфату амонію.
* Амонійні добрива розчинні у воді, але не гігроскопічні.
* вони кислі за своєю природою.
* Вищий рівень вмісту азоту, ніж у нітратних добрив.
* Вони повільніше доступні для рослин , ніж нітратні добрива (краще підходить для осіннього, та зимового внесення/підживлення). Амонійний азот повинен нітрифікувати ґрунт і перетворитися на нітрат, перш ніж його можна буде засвоїти рослинами.
Нітрифікація амонію проходить досить повільно, особливо в регіонах з недостатнім зволоженням. Але, якщо грунту pH нижче 5,5, процес нітрифікації зупиняється.
* Аміак у сульфаті амонію фіксується (адсорбується) ґрунтом одразу після внесення і не вимивається, як нітрати. Під час фіксації аміак виділяє(фіксує) еквівалентну кількість кальцію з ґрунту, а застосування амонію (наприклад, сульфату амонію) зменшує кількість резервного кальцію в ґрунті. Повторні та великі дози сульфату амонію без належних запасів вапна в ґрунті призведуть до кислотності ґрунту. Найменший вплив на чорноземи.
Тип № 3 . Амідна форма азоту:
* Амідні добрива розчинні у воді та гігроскопічні за своєю природою.
* Ці добрива під дією мікроорганізму перетворюються на карбонат амонію, а потім на нітрати. Перетворення амідів в аміачну та нітратну форму займає близько 6-7 днів.
* Засвоєння кількості (%) амідної форми менше в перерахунку на нітратну форму, ніж кількість внесення (%), оскільки після того, як амід перетворюється в амонійну форму, він адсорбується колоїдами ґрунту та повільно вивільнюється та нітрифікується до нітратів.
* Амідні добрива, тобто сечовина (карбамід) та цинамід кальцію, є синтетичними органічними добривами.
(i) Сечовина (карбамід) :
Має слабокислу природу.
Внесення сечовини в ґрунт створює невелику втрату кальцію з ґрунту (зв’язує) .
Сечовина – висококонцентроване азотне добриво, що містить 46% азоту.
Є ризик пошкодження коріння рослин при проростанні. Тому при використанні в посів, слідкувати щоб внесення відбувалося не разом з насінням.
При внесенні в грунт (чи полистовому підживленні), під дією температури (+8+13) та атмосферного тиску, сечовина розкладається з виділеням аміаку й утворенням шкідливого для рослини біурету.
У грунті сечовина під впливом бактерій протягом 2-3 діб амоніфікується, потім за участі нітрифікуючих бактерій, утворюється нітратна форма азоту.
Ми за раціональне використання добрив :)
Далі буде .
Фото з просторів інтернету, рух азоту в природі :)
Коментарі (0)